СТ.ПЕТЕРБУРГ & МОСКВА

Дочек  на Новата Година во СТ.ПЕТЕРБУРГ & МОСКВА
28.12.-05.01.2020 (9дена – 8 ноќи) со лет од/до Белград

    

1 ден (28.12.2019)  БЕЛГРАД –СТ.ПЕТЕРБУРГ 
Состанок  на групата на  аеродром Никола Тесла  два часа пред поаѓање во 14.50 часот.  Лет со авиокомпанијата  Air Serbia во 16.50 часот (лет JU 674) . Слетување на аеродромот во Ст.Петербург  во 21.40 часот. Трансфер до хотел.Сместување.Слободно време.Ноќевање.
2 ден(29.12.2019)    СТ.ПЕТЕРБУРГ 
Појадок. Факултативна програма до Пушкин-Царското Село – летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2.Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 – годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата Килибарска сала, која  го врати  некогашниот сјај на дворецот на Катерина.  Ноќевање.
3 ден(30.12.2019) СТ.ПЕТЕРБУРГ 
Појадок. Панорамско разгледување на градот : Невски Проспект, Казанскиот  Парламентот, Кралскиот  плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската  катедрала, бронзениот Коњаник … (без да се  влезе во просториите). Факултативен  разглед на Петропавловската тврдина, историското јадро на градот, Петтропавловската Црква, каде се наоѓаат сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор.Ноќевање.
4 ден (31.12.2019)   СТ.ПЕТЕРБУРГ         
Појадок. Појадок.Факултативна програма: Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот  на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо .Слободно време.
Во вечерните часови  се оди со метро(со водич) до Зимскиот Дворец ,каде со  концерт под отворено небо и голем огномет се  пречекува  НОВАТА ГОДИНА 2020.
5 ден (01.01.2020)      СТ.ПЕТЕРБУРГ  - МОСКВА        
Појадок. Трансфер до железничка станица.Патување за Москва во 13.00 часот со современ воз  Сапсан. Пристигнување во 16.40 часот.Трансфер  до хотелот.Сместување.Слободно време. Во вечерните часови, факултативна посета на Московското Метро  , на неколку најубави метро станици, кои се налик музеи со бројни мозаици, скулптури, итн., Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот “Ломоносов”,  Паркот на победата  и други..Ноќевање.
6 Ден  (02.01.2020)  МОСКВА        
Појадок. Панорамско разгледување на градот со автобус (без влез во објекти): центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасисителот.Поаѓање на факултативна екскурзија кон  Музеот Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле. Ноќевање.
7 ден  (03.01.2020)   МОСКВА  
Појадок. Поаѓање на факултативна екскурзија кон Сергиев  Посад (поранешен Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, како и поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј.Слободно време. . Факултативно вечерно крстарење  – пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.  Ноќевање.
8 ден  (04.01.2020)   МОСКВА
Појадок .Факултативна посета на Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија.  Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музејот (Богатството од Царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето, ризницата на царска Русија.
9.ден (05.01.2020) МОСКВА -БЕЛГРАД
Појадок (lunch paket)  Трансфер до аеродром. Лет со авио компанијата  Air Serbia во 05.00 часот (лет JU 657) . Слетување на аеродромот во Белград во 06.00 часот.
 

 ХОТЕЛ 4*
( СТ.ПЕТЕРБУРГ & МОСКВА)

ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ

28.12-05.01.2020

УСЛУГИ

BB

НОЌЕВАЊА

8

Цена по лице во двокреветна соба(со вклучени аердромски такси)

795 / 49.290 мкд

Цена за дете од 2 -12 г со две возрасни лица(дополнителен кревет)

735 /45.570 мкд

Доплата за еднокреветна соба

125 € / 7.750 мкд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цената влучува: 

 • Авионски превоз  Белград – Ст.Петербур/ Москва  – Белград 
 • 8 ноќевања со појадок во хотел 4* 
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром, според програма.
 • Панорамски разглед на градот со водич на српски јазик (без влезници во објекти).
 • Техничко водство / Пратител на групата.
 • Аеродромски такси од  117€  вклучени во цената(подложни на промени)
 • Ст Петрбург/ Москва ( воз)

Цената не вклучува:

 • Индивидуални трошоци и дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата.
 • Оброк во авион
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети:
 • МОСКВА  
 • Кремљ – 40 еур (*** Се резервира однапред, во агенција!)
 • Сергиев имот (Поранешен Загорск) – 40 еур
 • Московско Метро (прошетка) – 10 еур
 • Крстарење по реката Москва – 35 еур
 • Панорама-Бородинска битка (со метро) -30 еур
 • СТ.ПЕТЕРБУРГ
 • Ермитаж   40еур
 • Пушкин (Царското село) 75 еур
 • Петропавловска Тврдина   30  еур

***Во цените за факултативни излет се вклучени превоз, влезница (каде што ја има), локален водич. Минимален број на патници за реализација на излетите е 15 лица. За помалку пријавени лица (10-14) факултативата би можела да се реализира но со јавен превоз.
Hotel  Delta 4*: www.izmailovo.ru
Хотелот е дел од поранешниот комплекс Izmailovo. Метро станицата е на 100  m од хотелот. Во близина на хотелот има голем број на ресторани, трговски центар и голем пазар за сувенири. Возење со метро до Црвениот плоштад трае околу 15 минути (од хотелот со пешачење  25 минути), како информација за движење  во слободно време. Во 2012 год. хотелот е комплетно реновиран. Појадокот е шведска маса.
Hotel Pulkovskaya 4** https://www.parkinn.com/hotelpulkovskaya-stpetersburg
Хотелот се наоѓа на МосковскиотПроспект, има добра поврзаност со центарот. Метро станицата е во близина, што олеснува  брзо да се стигне до центарот на градот. Хотелот располага со ресторани: пивен со своја сопствена мини-пивара-бренд -Пауланер и музика во живо секоја вечер; јапонски ресторан со голем избор на специјалитети. Опремен фитнес центар, со базени, сауни и третмани за масажа.
РЕАЛИЗАЦИЈА  НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ
Плаќањето ќе се врши исклучително во денари по курс од 62мкд за 1€ 
Општите услови за патување на АУРОРА ТУРС и СКТМ се составен дел од овој аранжман
Забелешки:
Организатор на ова патување е AУРОРА Турс.
За резервации потребен е аванс од 40% од вкупнот износ на аранжманот.
Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
Доколку не се оствари минималниот број на патници, организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.